У организацији издавача часописа, Савеза инжењера и техничара Србије, у петак 21. марта 2025. године свечано је обележен значајан јубилеј - 80 година излажења часописа "Техника".
Први број часописа „Техника“ публикован је у јануару 1946. године, у време када је тек утихнуло звецкање оружја, а свет исцрпљен и разорен вишегодишњим ратним дејствима, почео да се окреће себи, у покушају да поправи разрушено, поврати изгубљено и надокнади пропуштено.
У времену обнове ратом разрушене земље и развоја и преорјентисања привреде, појавила се изражена потреба за стручним кадровима, али и њиховим што бржим уздизањем и образовањем и што темељнијим оспособљавањем. У томе је значајну улогу играла и научна и стручна литература.
Часопис „Техника“ је, како је написано у предговору броја 1, покренут са основном идејом „да буде наш централни часопис и да окупи све наше снаге на пољу технике“.
Током протеклих 80 година у часопису је на преко 110.000 страница публиковано преко 17.000 радова, а свој допринос часопису дало је преко 25.000 аутора. Часопис је био и остао својеврсна хроника развоја индустрије, најновијих научних достигнућа, инжењерских кадрова и њиховог асоцијативног деловања у претходних осамдесет година.
Обележавању јубилеја, 80 година излажења часописа "Техника" присуствовало је око 100 универзитетских професора и доктора наука, сарадника часописа, аутора радова, рецензената и уредника, представника високообразовних институција које подржавају часопис и института са којима СИТС сарађује.
Присутнима су се обратили председник Савеза инжењера и техничара Србије др Игор Марић, државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, проф. др Мирослав Трајановић, главни и одговорни уредник часописа проф. др Небојша Бојовић, проректор Универзитета у Београду, проф. др Мирјана Кијевчанин деканка Технолошко-металуршког факултета у име суиздавача часописа, г-ђе Јелена Матејић, генерална директорка АД "Електромрежа" у име спонзора и донатора часописа и г-ђа Оливера Ћосовић, једна од ауторки изложбе "Техника 80 година". Конферансије је био мр Богдан Влаховић, генерални секретар Савеза инжењера и техничара Србије.
Др Игор Марић се присутнима обратио у име издавача часописа "Техника" Савеза инжењера и техничара Србије. Он се у свом обраћању осврнуо на сами почетак излажења часописа и на радове публиковане у броју 1/1946, који је био програмски осмишљен и у коме су своје текстове објавили неки од најпознатијих научника тог времена, смештајући издавање часописа у контекст простора и времена у коме је публикован. Др Марић је направио паралелу са данашњим издањима часописа "Техника", указујући на области у оквиру којих се публикују радови и на то како је часопис данас конципиран. Он је нагласио да се часопис одликује квалитетом и то у првом реду захваљујући уредницима и рецензентима, као и да часопис има своју верну читалачку публику. У том контексту СИТС ће наставити да публикује часопис и одржава традицију, наглашавајући да је оно што ми и данас радимо велики залог за будућност.
Проф. Трајановић, државни секретар у Министарству науке технолошког развоја и иновација Републике Србије, обратио се у име Министарства и пренео честитке издавачима на великом јубилеју од стране Министарства и министарке Беговић. Проф. Трајановић је навео да овај јубилеј није само подсећање на богат и значајан континуитет часописа, већ и на све оно што "Техника" представља за науку, технолошки развој и стручну заједницу Србије, јер је она била и остала окренута не само ка научној, већ и ка стручној заједници, ка индустрији Србије. Он је навео да је кроз деценије "Техника" остала један од најзначајнијих извора знања и инспирације за све оне који се баве науком, инжењерством и иновацијама и да је часопис одиграо и да сада игра кључну улогу у ширењу нових идеја, представљању најновијих истраживања и технологија и повезивању научне заједнице са индустријом. Проф. Трајановић је навео да је 80 година излажења прави доказ снаге, потребе за оваквим часописом, континуитета и значаја часописа. Он се осврнуо и на изазове које доносе савремене технологије и са којима ће се часопис суочити у будућности и навео да ће Министарство наставити да подржава његово излажење.
Главни и одговорни уредник часописа "Техника", проф. др Небојша Бојовић, проректор Универзитета у Београду, је у свом обраћању навео да је "Техника" била и остала један од најзначајнијих стубова техничких наука у нашој земљи и да је преко њених страница могао да се прати развој индустријских комплекса, увођење нових технологија и трансформација инжењерских дисциплина, као и повезивање академске заједнице и привреде. Он је назначио да је улога часописа данас вишеструка, јер "Техника" није само хроничар времена, већ и платформа за дискусију о будућности инжењерства, његовој улози у савременом друштву, одговорности према одрживом развоју. Посебно се захвалио ауторима. рецензентима и члановима уредништва, који су својим трудом и знањем допринели квалитету и угледу "Технике" и чији су рад и посвећеност омогућили да часопис остане препознатљив не само у Србији, већ и шире, као референтна публикација у области техничких наука.
Проф. др Мирјана Кијевчанин, деканка Технолошко-металуршког факултета у Београду, обратила се присутнима у име суиздавача часописа. Она је честитала јубилеј часописа Савезу и истакла да је то и јубилеј свих техничких факултета који учествују у публиковању часописа. Проф. Кијевчанин је навела да је сарадња факултета са часописом значајна и изражава дугогодишњу заједничку посвећеност инжењерском, научном и технолошком напретку и да су кроз осам деценија заједничког рада неговане иновације, које су имплементиране у индустрији, унапређено образовање и јачана веза између академске заједнице и привреде. Свака генерација академских радника је давала и даваће допринос напретку часописа. Проф. Кијевчанин је истакла да је уверена да ће заједничка мисија издавача часописа и академске заједнице наставити да даје значајне резултате и и да ћемо заједно наставити да обликујемо будућност науке и привреде у Србији.
Г-ђа Јелена Матејић, генерална директорка АД Електромрежа, се обратила присутнима у име спонзора и донатора часописа и честитала издавачима велики јубилеј часописа. Г-ђа Матејић, је као неко ко долази из сектора електроенергетике, истакла да они јако добро знају колико су важне стручне публикације и колико је уопште развој науке, инжењерског позива и привреде у целини везан за издаваштво оваквих мисли, које се деле са генерацијама и које се несебично и транспарентно, као знање немерљиве вредности, публикују. Часопис је настао не само као пасивни сведок технолошких промена, већ и као деценијама вредни и посвећени актер промена скупљајући и обједињавајући различиту мисао приватног, државног и научног сектора и несебично улажући у даљи развој знања и инспирације инжењера и истраживача. Она је истакла да су у "Електромрежи" посвећени даљем развоју и да велики број појединаца учествује у подршци не само часопису "Техника" већ и другим институцијама, схватајући њихов значаја за област електроенергетике, као и све друге придружене области и развој друштва у целини. Навела је да је 80 година излажења не само успех и већ и велика обавеза да се изроде нове генерације, које ће бити мотивисане да наставе тамо где смо ми тренутно и где ће неко стати и истакла жељу да часопис настави да траје, да се развија и буде акцелератор за будућност.
У свом обраћању присутнима, једна од ауторки Изложбе "Техника 80 година" г-ђа Оливера Ћосовић је истакла да је забележити развојни пут једног часописа на овај начин, био веома захтеван задатак, који је подразумевао на одређени начин забележити и развој индустрије, инжењерских кадрова и њиховог асоцијативног деловања током осам деценија. Као значајан извор информације за израду изложбе, коју је урадила у коауторству са колегиницом Ољом Јовичић, послужила је архивска доклументација Савеза инжењера и техничара Србије, архивска документација Савеза инжењера и техничара Југославије, као и бројеви часописа публиковани од 1946. године до данас. Изложба је постављена у изложбеном простору Дома инжењера "Никола Тесла".
У другом делу свечаности извршена је додела признања заслужним институцијама и појединцима који су допринели развоју и напредовању часописа. Повеље за допринос развоју часописа и унапређењу његовог квалитета додељене су Министарству науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, Грађевинском факултету Универзитета у Београду, Рударско-геолошком факултету Универзитета у Београду, Технолошко-металуршком факултету Универзитета у Београду, Електротехничком факултету Универзитета у Београду, Машинском факултету Универзитета у Београду, Факултету организационих наука Универзитета у Београду, Техничком факултету у Бору Универзитета у Београду, Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду, Техничком факултету "Михајло Пупин" Зрењанин Универзитета у Новом Саду, Грађевинско - архитектонском факултету Универзитета у Нишу и Факултету техничких наука Универзитета у Крагујевцу.
Повеље за успешан уређивачки рад и допринос научном квалитету часописа додељене су проф. др Небојши Бојовићу главном и одговорном уреднику часописа, проф. др Драгану Ускоковићу одговорном уреднику сепарата "Нови материјали" , проф. др Бранку Божићу одговорном уреднику сепарата "Наше грађевинрство", проф др Драгану Игњатовићу одговорном уреднику сепарата "Рударство геологија и металургија", проф. др Александру Цвјетићу уреднику за рударство, доц. др Зорану Миладиновићу уреднику за геологију, др Мирославу Сокићу уреднику за металургију, проф. др Бошку Рашуу одговорном уреднику сепарата "Машинство", проф др Милу Томашевићу одговорном уреднику сепарата "Електротехника", проф. др Јадранки Јовић, одговорној уредници сепарата "Саобраћај", проф др Дејану Петровић одговорном уреднику сепарата "Менаџмент" и проф. др Недељку Живковићу одговорном уреднику сепарата "Квалитет ИМС стандардизација и метрологија". Иста повеља је додељена и уредницима, који су овај посао обављали и у ранијем периоду и то: проф. др Божу Колоњи, који је обављао дужност одговорног уредника сепарата "Рударство геологија и металургија", проф. др Новаку Блечићу, који је обављао дужност уредника за геологију, проф. др Вују Дрндаревићу, који је обављао дужност одговорног уредника сепарата "Електротехника", проф. др Вујадину Вешовићу, који је обављао дужност одговорног уредника сепарата "Менаџмент" и мр Зорану Пендићу који је обављао дужност одговорног уредника сепарата "Квалитет ИМС стандардизација и метрологија".
Захвалнице за допринос развоју часописа и унапређењу његовог квалитета додељене су АД "Електромрежа", Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић", Народној библиотеци Србије, Институту "Михајло Пупин" Аутоматика, Издавачком предузећу "Академска издања", др Смиљи Марковић, проф. др Весни Спасојевић-Бркић, проф. др Саши Живановићу, проф. др Владимиру Ђорићу, г-дину Драгославу Јешићу, г-ђи Ољи Јовичић и г-ђи Оливери Ћосовић.
У име награђених бираним речима захвалио се проф. др Дејан Петровић, одговорни уредник сепарата "Менаџмент" у часопису "Техника".
Поводом обележавања јубилеја 80 година излажења часописа "Техника" урађен је репринт броја један часописа, публикованог у јануару 1946. године, као и издат јубиларни број са посебним уводником и радовима по позиву.
Број 1/1946 часописа "Техника"
Јубиларни број часописа "Техника"
Линкови |
Даље » |