Инжењерска академија Србије је у сарадњи са Институтом за грађевинарство „ИГ“ из Бањалуке издала монографију „Вредновање пројеката путева“ аутора проф. др Љубише Кузовића, мр Слободана Станаревића и мр Боривоја Алексића.
На писање ове монографије утицали су бројни фактори: пад квалитета студија изводљивости, пренаглашено наметање HDM модела од стране банака (IBRD, EBRD и др) и домаћих инвеститора као обавезног алата при изради ових студија, указивање да се избор метода, постпупака и сoфтверских програма не сме унапред наметати, непостојање одговарајуће стручне литературе, потреба за унапређењем постојећих поступака у анализи трошкова експлоатације моторних возила при изради студија оправданости улагања у путеве, неопходност дефинисања одговарајућег поступка за прорачун економских користи на основу смањења оперативних трошкова возила на пролазу преко краћих одсека пута, потреба за дефинисањем одговарајућег поступка за прогнозирање тзв. новооствареног саобраћаја, потреба за дефинисањем одговарајућег поступка за утврђивање броја саобраћајних незгода у зависности од техничко-експлоатационих карактеристика пута и карактеристика саобраћајних токова, као и потреба да се укаже на опрезност при коришћењу вишекритеријумске анализе у рангирању пројеката.
Основна сврха писања ове монографије била је да се укаже да се управљачке одлуке у којима доминирају питања типа: треба ли, зашто, где, како, када, поштују ли се еколошка ограничења, да ли је улагање економски оправдано, постоје ли средства за реализацију пројеката итд. морају заснивати на одговарајућем истраживачком (планерско-пројектантском) процесу у коме кључну улогу има систем вредновања.
Систем вредновања подразумева низ од четири специјалистичке врсте вредновања- функционално, еколошко, економско и инвестиционо, на основу којих се аргументују најзначајније управљачке одлуке у усмеравању развоја и експлоатације путне мреже ка оптималном правцу.
Укупна материја у овој монографији је изложена у шест поглавља:
Монографија је намењена широкој лепези стручњака различитих профила који се баве проблематиком путева, пре свега инжењерима саобраћаја и грађевинарства, економистима и другима, чија се активност обавља на факултетима, институтима, пројектним организацијама, управама за путеве, банкама и слично. У монографији је изложен савремени аналитички инструментариј који има директну примену у аргументовању најзначајнијих управљачких одлука којима се развој и експлоатација путне мреже усмеравају у оптималном смеру.
Све информације везано за монографију могу се добити у Инжењерској академији Србије, тел 3237-363, office@ias.org.rs
Линкови |
Даље » |