Ћирилица  ·  Latinica  ·  English

Одржана свечана академија посвећена Николи Тесли

У Београду је 10. јула 2023. године, на дан рођења Николе Тесле и Дан науке у Србији, одржана Свечана академија посвећена лику и делу нашег највећег научника свих времена Николе Тесле.

Организатори академије били су Савез инжењера и техничара Србије и Министарство спољних послова Републике Србије и представљала је централну манифестацију стратешке кампање српске дипломатије под називом "Тесла енергија мира" .

Никола Тесла (1856-1943) амерички научник српског порекла, човек који је својим радом и изумима дао непроцењив допринос савременој цивилизацији, рођен је у 10. jула 1856. године Смиљану у Лици (тадашње Аустријско Царство) Био је четврто од петоро деце српског свештеника Милутина Тесле и Георгине Тесле рођене Мандић. Одгајан у православном духу и традицији, Тесла ће школовање започети у Смиљану. У Госпићу похађа Нижу гимназију, а 1873. године у Карловцу завршава Вишу реалну гимназију. Као стипендиста Војне крајине одлази на студије на Високој техничкој школи у Грацу. Исте наставља у Прагу, али их због лоше финансијске ситуације не успева да заврши. Први посао добија 1879. године у једном предузећу у Марибору. Након тога ради као технички цртач у Државном техничком заводу Будимпеште и управник предузећа Будимпештанске телефонске централе, где долази до изражаја његова инвентивност. Израђује апарат за појачавање гласа при говору преко телефона. Из Будимпеште, 1882. године стиже у Париз, где ради за Едисоново континентално друштво за Европу. Крајем 1883. године одлази у Стразбур и ту остаје до фебруара 1884. године. У Стразбуру, настаје први индукциони мотор који користи принцип обртног магнетног поља наизменичних струја. У Париз се враћа 1884. године и исте године одлази за Америку. У Америци ће прво радити са Едисоном, да би годину дана касније формирао своју компанију Tesla Arc Light Company. Тада почиње најпродуктније раздобље Теслиног истраживачког и стваралачког рада. Иза њега ће остати преко 700 патената, међу којима су најзначајнији полифазни систем, обртно магнетно поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Тесла ће дати значајан допринос и у области преноса и модулације радио сигнала. Откриће начин за генерисање високофреквентне струје, а његов систем наизменичних струја ће омогућити лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину.

Као знак признања за огромни допринос напретку човечанства и достигнућа, пре свега у области електротехнике, међународна јединица мере за јачину маглетног поља понеће, његово име.

Никола Тесла је 1892. године постао први почасни члан Удружења српских инжењера, на чију традицију се наслања Савез инжењера и техничара Србије.

Свечаној академији присуствовао је велики број угледних званица, представника министарстава универзитета, факултета, института и јавних предузећа, пре свега из области електроенергетике.

Свечана академија је започела интонацијом националних химни Републике Србије и Сједињених Америчких Држава.

На почетку Свечане академије присутнима се обратио председник Савеза инжењера и техничарa Србије др Игор Марић, пожелевши добродошлицу гостима. Он је у свом говору истакао да је Никола Тесла први почасни члан наше асоцијације и да Савез ове године обележава 155 година успешног рада и деловања, као и да настављамо да негујемо успомену на Николе Теслу кроз различите активности попут награде за младе иноваторе која носи његово име.

Након др Марића присутнима се обратила министарка рударства и енергетике госпођа Дубравка Ђедовић. Она је истакла да јој част да се обрати на академији која се одржава на дан рођења Николе Тесле, научника и инжењера који је својим проналасцима задужио читаво човечанство. Честитала је Савезу инжењера и техничара Србије велики јубилеј 155 година рада и постојања. Министарка је у свом говору навела да је тренутак у коме се Србија налази вишеструко изазован и важан и нека врста прекретнице за наш енергетски сектор. Започето је са реформом јавних предузећа и избором професионалног менаџмента, који ће преузети одговорност за боље функционисање и за  резултате, као и за спровођење енергетске стратегије. Министарка је истакла да је тренутак важан и зато што се данас постављају темељи за енергетику, коју ћемо имати у 2030, у 2040, у 2050 години, као и да ће ове године бити усвојен интегрисани национални и енергетски климатски план, као и нова стратегија развоја енергетике, чиме ће се дефинисати циљеви, начини и динамика којим ће се мењати енергетски микс у корист већег учешћа обновљивих извора енергије, уз већу енергетску ефикасност и прогресивно смањење емисије угљен диоксида. Ићи ће се ка томе да обновљиви извори енергије постану главни домаћи извор енергије. Један од кључних приоритета је повећање енергетске ефикасности. Истакла је да је у наредних 10 година потребно уложити  близу 15 милијарди евра у наш енергетски сектор, а приоритети су изложени полазним основама Плана развоја енергетске инфраструктуре и мера енергетске ефиканости за период до 2028. године са пројекцијама до 2030 године, које су недавне усвојене од стране Владе РС. Тај план обухвата између осталог изградњу реверзибилне хидроелектране Бистрица, ремонт и  ревитализацију ХЕ Ђердап 2, разматрање финансијске и техничке исплативости пројекта реверзибилне ХЕ Ђердап 3. У сектору обновљивих извора енергије у току је изградња ветропарка Костолац, а ускоро нас очекује и јавни позив за стратешког партнера за изградњу соларних електрана. На преносној мрежи радиће се на повећању интерконективних капацитета за 75 посто, како би се добила већу флексибилност система. Планирана је и градња нових гасних интереконекција. али је све то немогуће извести, како је навела министарка, без снажног ослонца у људима у њиховом знању и њиховој енергији труду и искуству. У том смислу Савез ће имати веома важну улогу, да буде спона не само са светом модерних технологија, већ са људима који су актери и лидери у њиховом развоју.

Након министарке Ђедовић присутнима се обратила њена екселенција амбасадорка Сузана Бошковић Продановић генерални секретар Министарства спољних послова, која је присутнима прочитала кратку поруку првог потпредседника Владе Републике Србије и министра спољних послова господина Ивице Дачића, који је због професионалних обавеза бипо спречен да присуствује академији. 

Преносимо у целини 

"Данас, на рођендан горостаса човечанства, Николе Тесле навршава се шест месеци од како сам имамо привилегију и част да 12. јануара ове године, на дан када је Никола Тесла пустио у погон  прву хидроцентралу на свету, прогласим Теслину годину Теслиног народа, поводом 80 година културе сећања на Теслу.

Стратешка кампања Републике Србије „Тесла енергије мира“ имала је између осталог за резултат и подизање 11 Тесла брендова и неколико иницијатива.

Никола Тесла је стуб идентитета српског народа. Био је амерички држављанин српског порекла. Био Србин по рођењу а Американац по избору и зато су и Срби и Американци Теслин народ. Дозволите да честитамо Дан Николе Тесле који је национални дан науке у Србији, свима у Србији и расејању, а између осталог посебно и српској научној дијаспори која је уградила себе у темеље модерне цивилизације.

Нашем домаћину Савезу инжењера и техничара Србије као једном од четири најстарија струковна удружења инжењера на свету, основаном 1868. година, а чији је први почасни члан 1892. године био Никола Тесла честитамо на одлуци за покретање важних инжењерских иницијатива. Ова организација која окупља чак 8000 чланова у 52 подружнице широм Србије представља заиста разлог за велики понос нашег народа.

На крају дозволите да честитамо признања награђенима и пожелимо успешан рад Свечане Тесла академије

С поштовањем

Ивица Дачић"

Након њене екселенције, амбасадорке Бошковић Продановић, присутнима се обратио господин  Philip Beekman, саветник за јавне политике у амбасади Сједињених Америчких Држава у Републици Србији. Он се захвалио, у име амбасадора САД, његове екселенције господина Hilla и амбасаде САД, на гостопримству. Истакао је да је прва асоцијација, када се говори о инжењерском удружењу, грађење великих објеката, али да се овде заправо ради и о упостављању веза. Он је навео да амбасада САД ради на изградњи и јачању веза између САД и Србије кроз програме размене, сарадње и повезивања универзитета, пројекте цивилног сектора, наставу енглеског језика. Но без обзира о којој се области сарадње ради г-дин Beekman је истакао да је за успешност ових програма од изузетног значаја постојање људи који заиста верују у међусобно разумевање и јачање веза. У том смислу се посебно осврнуо на улогу коју је г-дин Давид Вујић имао у јачању међусобних веза и честитао му на додељеном признању за животно дело.

Коодринаторка националне кампање "Тесла енергија мира" њена екселенција амбасадорка др Љиљана Никшић је у свом обраћању посебан акценат ставила на историјски споразум, који ће бити потписан између Савеза инжењера и техничара Србије и Меморијалног центра посвећеног Николи Тесли на Лонг Ајленду САД, посебно истичући значај који је ангажман господина Marc Alessi директора Центра и његових сарадника имао на стављању простора и објеката некадашње Теслине лабораторије у функцију.

Др Никшић је у име Министарства спољних послова Републике Србије, а у оквиру кампање "Тесла енергија мира" прогласила Тесла амбасадоре господина Marc Alessi, Савез инжењера и техничара Србије, господина Тому Ракочевићу посланика у Онтарију, господина Новака Ђоковића, господина Драгана Илића из компаније Serbini, госпођу Сузани Перић и господина Сашу Милојковића.

Свечана академија је настављена са потписавањем Писма о намерама сарадње на неговању културе сећања на Николу Теслу, између Научног центра Варденклиф Њујорк САД и Савеза инжењера  техничара Србије. Писмо о намерама су потписали др Игор Марић у име Савеза инжењера и техничара Србије и господин Marc Alessi у име Научног центра Варденклиф.

На свечаној акадмији су додељена и признања истакнутим појединцима. Генерални секретар Савеза инжењера и техничара Србије, мр Богдан Влаховић је прочитао одлуке органа СИТС о додели признања и изнео образложења за награђене.

По први пут је додељена Златна медања са ликом Николе Тесле за животно дело господину Давиду Вујићу, истакнутом представнику српске научне дијаспоре, једином живом члану SERBO 7 APOLO 11 NASA. Господин Вујић је проглашен и за почасног члана Савеза инжењера и техничара Србије.

Златна медаља са ликом Николе Тесле и почасно чланство у СИТС додељено је и господину Илону Маску, за глобално брендирање  Николе Тесле и допринос који је дао очувању његовог лика и дела.

За почасне чланове Савеза инжењера и техничара Србије проглашени су и господин Marc Alessi директор Научног центра Варденклиф Њујорк САД и проф. др Дејан Илић познати научни радник и иноватор и угледни члан српске научне дијаспоре из Републике Немачке.

На крају Свечане академије председник СИТС др Игор Марић је прочитао Одлуку о покретању иницијативе  за одговарајуће, трајно обележавање, промовисање и афирмацију лика и дела Николе Тесле као држављанина Сједињених Америчких Држава српског порекла, коју су донели органи СИТС.

Након завршене академије извршено је представљање Тесла брендова креираних у оквиру стратешке кампање и модна ревија Тесла Стил креатора Сузане Перић и Саше Милојковића.

Галерија слика

 Манифестацију су помогли и подржали њено одржавање
 
  Акционарско друштрво Електромрежа Србије
 
 
 
Монтпројект доо Београд
 
 
 
 
 
  Бохор Ужице

 

 

 

 




 
 
СИТС • Савез инжењера и техничара Србије • Кнеза Милоша 7, 11000 Београд, Србија • Телефон: 011/3230-067 • емаил:office@sits.rs