Друштво хемичара и технолога Србије, а у њиховом склопу и секција текстилаца, формирана је 1949. године. Повећање броја чланова, као и специфилни задаци текстилних техничара и инжењера полако су текстилце одвајали од Друштва хемичара, па је 30. јула 1953. године у Београду одржана оснивачка скупштина Друштва инжењера и техничара текстилаца Србије. Изабрана је прва управа и одређени су задаци читавом чланству, који је је у том моменту бројило 580 активних чланова.
И тако је почело. Следили су бројни научни скупови, саветовања, конгреси инжењера и техничара текстилаца, сарадња са осталим друштвима и савезима, издавање Билтена до 1953. године, а од тада до данашњих дана, научно стручног часописа "Текстилна индустрија".
Одржаване су редовне скупштине Савеза инжењера и техничара текстилаца Србије (СИТТС) бирани су нови млађи чланови у управне одборе, а председници су били познати текстилној бранши и веома пожртвовани чланови. Све је било у успону. Стручни скупови, размена искуства и стручна саветовања много су допринели стручном уздизању чланова, што је несумљиво утицало на рад текстилних фабрика.
Савез је, уз то, радио и на детаљном упознавању чланова са техничко-технолошким достигнућима у свету, због чега су организоване стручне посете светским изложбама текстила ИТМА сваке четврте године и изложби, која се редовно одржавала у Москви.
Стручних саветовања је било сваке године и она су окупљала велики број чланова Савеза. Такав интезиван рад несумљиво је доносио користи. Повећао се број чланова Савеза (преко 2000), као и број читалаца часописа Текстилна индустрија (преко 1500 примерака је био тираж).
Савез инжењера и техничара текстилаца Србије (СИТТС) је у протеклом периоду имао видљиве резултате, о чему говоре и велики број захвалница, повеља, плакета које је добио. Споменућемо:
- Највеће текстилно признање - Златни Пушманов атлас,
- Повељу најбоље публикације у Југославији у 1983. години и
-Велико признање Савезу - Орден рада са златним венцем које је доделио председник Југославије Јосип Броз 1974. године.
Часопис "Текстилна индустрија" од првог дана излази непрекидно, размењује се са иностраним стручним и научним текстилним часописима, може се наћи у светским библиотекама, иима велики број признања.
Посебно треба нагласити да је часопис "Тексилна индустрија" добитник Повеље „Најбоља ИТ публикација Србије“ за 2001. и 2018. годину, а Повељу додељује Савез инжењера и техничара Србије (СИТС).
Од 2018. године усешно се организује се Међународна конференција „Савремени трендови и иновације у текстилној индустрији“, која окупља велики број учесника из земље и иностранства.
Са дугогодишњом традицијом од 68 године постојања, часопис "Текстилна индустрија" је посвећен актуелним проблемима текстилне технологије (о влакнима, текстилу), технологије одеће, дизајна текстила, савременог одевања, области екологије и одрживог развоја, менаџмента и маркетинга као и општим проблемима текстилне индустрије широм света.
Часопис "Текстилна индустрије" објављује чланке везане за текстилну област, али и сродних области, те представља форум за размену информације и успостављања сарадње између образовних, научно-истраживачких институција и предузећа текстилне индустрије.
Главни и одгоровни уреник часописа је проф. др Снежана Урошевић
У организацији Савеза инжењера и техничара текстилаца Србије, у петак 2. априла 2021. године у 13 часова у Дому инжењера „Никола Тесла“ у Београду је одржана је изложба под називом „Унутрашња мелодија-Влакна као ликовно средство“ аутора Данице Стојановић, мастер примењег уметника. Отварање изложбе је због погоршане епидемиолошке ситуације узроковане вирусом Covid 19 одржано са ограниченим бројем присутних уз поштовање свих епидемиолошких мера.
Такође, у 17 часова одржана су предавања младих аутора на тему „Текстил као средства ликовног изражавања“. Прво предавање под називом „Апстрактна уметност са текстилним материјалима као ликовним средством“ одржала је Даница Стојановић, мастер примењени уметник у коме је приказала разновсност у употреби материјала и функције текстилних материјала у сврси креирања високе форме уметности.
Друго предавање под називом „Оптимизација редизајна одевних предмета насталих инспирацијом текстилних структура у уметничком делу, одржали су Мина Пауновић, мастер менаџер и Никола Максимовић, мастер текстилни инжењер који су на примеру одевних предмета помоћу 3Д антропометријског модела приказали оптимизацију редизајна текстилних површина инспирисаних ликовним елементима и текстилним структурама апстрактног уметничког дела.
У организацији Савеза инжењера и техничара текстилаца Србије, у петак 2. априла 2021. године у 13 часова у Дому инжењера "Никола Тесла" Кнеза Милоша 9, у сали на трећем спрату, биће одржано отварање изложбе „Унутрашња мелодија-Влакна као ликовно средство“ Данице Стојановић, мастер примењеног уметника.
Изложба апстрактних радова даје одговор на питање колико апстрактне форме рукописа могу попримити тродимензионалну форму и колики је допринос текстилних влакана у функцији креирања уметничког дела . Приликом отварања изложбе ће се одржати и два предавања на тему „Текстил као средство ликовног изражавања“.
Прво предавање „Апстрактна уметност са текстилним материјалима као ликовним средством“ одржаће мастер примењени уметник Даница Стојановић, која ће приказати разноврcност у употреби материјала и функције текстилних материјала у сврси креирања високе форме уметности. Друго предавање „Оптимизација редизајна одевних предмета насталих инспирацијом текстилних структура у уметничком делу“ одржаће Мина Пауновић, мастер менаџер и Никола Максимовић, мастер текстилни инжењер који ће нам на примеру одевних предмета помоћу 3D антропометријског модела приказати оптимизацију редизајна текстилних површина инспирисаних ликовним елементима и текстилним структурама апстрактног уметничког дела.
Опширније
У организацији Савеза инжењера и техничара текстилаца Србије, у Београду ће 16-17. септембра 2021. године бити одржана IV Међународна конференција "Савремени трендови и иновације у текстилној индустрији".
Суорганизатори Конференције су: Савез инжењера и техничара Србије, Технолошко металуршки факултет Униврзитета у Београду Техничко-технолошки факултет Штип, Универзитета „Гоце Делчев", Северна Македонија, Друштво за роботику Босне и Херцеговине и Балканско удружење текстилних инжењера - БАСТЕ, Атина, Грчка.
Конференција се одржава под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Циљ ове конференције је разматрање актуелних техничко-технолошких, економских, еколошких истраживачко-развојних, законских и других питања везаних за текстилну индустрију, затим примена савремених достигнућа и увођење техничко-технолошких иновација у процес производње влакана, текстила, одеће и техничког текстила уз помоћ решења научно-истраживачког рада са циљем побољшања пословања и повећања конкурентске предности предузећа текстилне индустрије на домаћем и глобалном тржишту.
Програм Конференције укључује радове посвећене научним и практичним аспектима следећих тема:
Котизација за Конференције се плаћа по раду, без обзира на број аутора и износи 5 .000,00 динара или 50 ЕУР за учеснике из иностранства.
Котизација укључује публиковање рада у Зборнику целих радова, сертификат о учешћу, присуство на конференцији, коктел добродошлице, кафа и освежење у паузама, ручак и остали пропратни материјали и учешће у свим активностима скупа.
Сви радови подлежу рецензији. Прихваћени радови биће објављени у Зборнику радова. Званични језици су енглески и српски језик .
Све информације везано за Конференцију могу се добити у Савезу инжењера и техничара текстилаца Србије на casopistekstilnaindustrija@gmail.com, saveztekstilacasrbije@gmail.com
Савез инжењера и техничара текстилаца Србије одржати III Међународну конференцију “Савремени трендови и иновације у текстилној индустрији” - CТ&ITI 2020.
Конференција ће се одржати од 17-18. септембра у свечаној сали Дома инжењера “Никола Тесла”, Кнеза Милоша 9/3.
Суорганизатори Конференције су Савез инжењера и техничара Србије, Технолошко металуршки факултет Универзитета у Београду, Техничко-технолошки факултет Штип, Македонија и Друштво за роботику Босне и Херцеговине.
Конференција се одржава под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Циљ ове Конференције је разматрање актуелних техничко-технолошких, економских, еколошких, истраживачко-развојних, законских и других питања везаних за текстилну индустрију, затим примена савремених достигнућа и увођење техничко-технолошких иновација у процес производње влакана, текстила, одеће и техничког текстила уз помоћ решења научно-истраживачког рада са циљем побољшања пословања и повећања конкурентске предности предузећа текстилне индустрије на домаћем и глобалном тржишту.
Програм Конференције укључује радове посвећене научним и практичним аспектима следећих тема:
ПОСТЕР СЕКЦИЈА КОНФЕРЕНЦИЈЕ
Конференцију су заједно организовали: Савез инжењера и техничара текстилаца Србије, Савез инжењера и техничара Србије, Технолошко-металуршки факултет у Београду, Универзитета у Београду, Технолошки факултет из Штипа, Универзитета "Гоце Делчев" из Северне Македоније, Друштво за роботику Босне и Херцеговине и Балканско удружење текстилних инжењера (БАСТА) чије је седиште у Грчкој.
Министарство просвете науке и технолошког развоја препознало је значај ове конференције, те је конференција и ове године подржана од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
Основни циљ ове конференције био је разматрање актуелних техничко-технолошких, економских, еколошких, истраживачко-развојних, законских и других питања везаних за текстилну индустрију, затим, примена савремених достигнућа и увођење техничко-технолошких иновација у процес производње влакана, текстила, одеће и техничког текстила са циљем побољшања пословања и повећања конкурентске предности предузећа текстилне индустрије на домаћем и глобалном тржишту.
Конференција је окупила еминентне научнике и стручњаке са Балкана и других земаља, запослене на факултетима, високим текстилним струковним школама и институтима, као и све оне стручњаке у земљи и иностранству који се у оквиру свог рада баве проблематиком која је дефинисана овим научно-стручним скупом. Због тога је ова конференција прилика за успостављање научне, образовне и привредне сарадње наше земље са иностранством.
Учеснике је у име организатора, Савеза инжењера и техничара текстилаца Србије, поздравила секретар Савеза инжењера и техничара текстилаца Србије, Проф. др Снежана Урошевић, пожелела им је добродишлицу и успешан рад. Она је указала на значај ове конференције, захвалила се Научном и Организационом одбору који су много месеци радили и проналазили најбоља решења за многе организационе аспекте конференције. Такође, захвалила се и донаторима који су веровали у значај ове конференције и подржали је. Посебно се захвалила и институцијама које су подржале конференцију на разне начине, јер без њихове подршке конференција не би могла да се реализује. И на крају, захвалила се пленарним предавачима, свим ауторима, коауторима и гостима на њиховом учешћу на конференцији, а посебно је поздравила ауторе и госте из Новог Сада, Ниша, Лесковца, Јагодине, Зајечара и Бора.
Затим се скупу обратио и генерални секретар Савеза инжењера и техничара Србије, проф. др Часлав Лачњевац који је пожелео добродошлицу присутнима и захвалио се ауторима радова и учесницима који су дали допринос овој актуелној теми.
У име суорганизатора конференције, Технолошко-металуршког факултета у Београду, обратила се проф. др Гордана Кокеза, председник Савета Факултета и поздравила све присутне и пожелела успешан рад на конференцији.
Због пандемије вируса Covid 19, и препоруке за безбедно одржавање јавних скупова, програм конференције се одржао у комбинованом облику у 3 сегмента:
Пленарна секција и Секција 1 била је одржана уживо и пратило је 30 учесника у сали. У пленарној секцији су своје радове изложили уважени предавачи из земље и иностранства. Своје радове презентовали су др Ана Крамар са Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду, проф. др Немања Кашиковић са Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду и др Данијела Пауновић са Академије техничко-уметничких стуковних студија Београд, одсека-Висока текстилна стуковна школа за дизајн, технологију и менаџмент, а коауторски рад колега из Турске, који нажалост нису били у прилици због безбедносних разлога да присуствују конференцији, је презентован кроз видео презентацију проф. др Gizem Karakan Günaydin (Pamukkale Üniversity, Buldan Vocational School, Fashion&Design Programme, Denizli). У Секцији 1, уживо су презентована 3 рада аутора из Србије.
Затим, у Секцији 2 - Online секцији, аутори из иностранства, али и аутори из наше земље који нису били у могућности да присуствују конференцији, укључили су се путем видео линка и том приликом презентовано је седам видео презентације (један рад из Русије и Латвије, два рада из Турске, рад аутора из Румуније, Бугарске и Србије, један рад из Северне Македоније, један рад из Словеније и један рад из Србије). Такође, учесницима конференције је било омогућено да прате презентације у свечаној сали Дома инжењера “Никола Тесла” у Београду.
Велики број аутора се одлучио да пошаље своје постере за Секцију 3 - Електронску постер секцију. Укупно 24 рада су постављена на сајт Савеза инжењера и техничара Србије, на страници Савеза текстилаца на енглеском и српском језику, те ће постер секција бити доступна свим учесницима конференције, али и широј јавности.
Програм конференције обухватио је 47 радова, и укупно 103 учесника из 12 земаља: из Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Финске, Латвије, Северне Македоније, Румуније, Русије, Србије, Словеније, Турске и Украјине. Сви радови који су презентовани на скупу су публиковани у Зборнику целих радова у штампаном облику, а учесницима су подељени сертификати о учешћу на овом научном скупу.
Конференција је такође била прилика да се успостави сарадња високошколских институција и привредних субјеката из сектора текстилне индустрије у Србији и да им се пруже нова сазнања о најсавременијим достигнућима из области текстилне и одевне индустрије. Анализа стања у текстилној индустрији Србије је указала на могућа решења кроз примере добрих пракси и путеве сарадње универзитета и привреде кроз пласман иновативних производа на тржиште.
На крају конференције председник Организационог одбора III Међународне конференције “Савремени трендови и иновације у текстилној индустрији” проф. др Снежана Урошевић је истакла да је уверена да је организовање и рад овог научног скупа оправдало поверење и пожелела да се следеће године окупимо у већем броју и другим, бољим околностима.
Проф. др Снежана Урошевић
Председник Организационог одбора
Линкови |
Даље » |