У новембру и децембру 2018. одржана су четири скупа која су имала заједнички именитељ: ЕНЕРГЕТСКА ПОЛИТИКА (СРБИЈЕ).
Шести састанак Парламентарног форума за енергетску политику Србије, посвећен енергетској ефикасности у школама и предшколским установама у Србији, одржан је 19. новембра 2018. године у Централном холу и у Сали II Дома Народне скупштине РС. Састанак је организован у сарадњи са Немачком организацијом за међународну сарадњу GIZ – Deutsche Gesellschaft f ü r Internationale Zusammenarbeit GmbH Београдским фондом за политичку изузетност и Фондацијама Конрад Аденауер и Хајнрих Бел . Програм састанка дат је у ПРИЛОГУ 1, а Извештај са овог састанка може се наћи на следећем линку www. parlament. rs/Шести_састанак_Парламентарног.35244.43. html
Седница Радне групе 11 Националног конвента о Европској унији ( НКЕУ ) за Поглавље 15: ЕНЕРГЕТИКА, са темом: КА ОДРЖИВОЈ ЕНЕРГЕТИЦИ одржана 26. новембра 2018. године у Зеленом салону Народне скупштине РС. Седница је организована у сарадњи са Асоцијацијом за одрживи развој Европском климатском фондацијом ( ECF – European Climate Foundation ) и Београдским фондом за политичку изузетност . Програм седнице дат је у ПРИЛОГУ 2. Извештај са седнице може се погледати на следећем линку
Панел дискусија на тему: Магловит пут ка Катовицама – Шта можемо да очекујемо од 24. самита Оквирне конвенције УН о промени климе? одржана је 29. новембра 2018. године у Конгресном центру ENVOY Фондације Friеdrich Ebert, Господар Јевремова 47. ПРИЛОГ 3 је позивно писмо за панел дискусију, у којем су наведени говорници на панел дискусији као и подлоге за панел дискусију. Уводничар пенел дискусије Мирко Поповић представио je своју АНАЛИЗУ: Магловит пут ка Катовицама – шта нас чека на COP24? Ова публикација може да се наручи на: info@fes-serbia.org
Конференција ФЕР ЕНЕРГИЈА одржана је 10. децембра 2018. године у Конгресном центру ENVOY Фондације Friеdrich Ebert, Господар Јевремова 47. Текст позивног писма, у којем је наведено чиме ће се бавити конференција, и АГЕНДА конференције дати су у ПРИЛОГУ 4.
Свим скуповима је у име Савеза инжењера и техничара Србије – СИТС присуствовао руководилац Развојног центра СИТС.
Најважнији закључци са поменутих скупова
Србију очекују велики напори и улагање значајних финансијских средстава за спровођење свих захтева из законодавства ЕУ али и других за Србију правно обавезујућих докумената у области Енергетике.
Локалне самоуправе немају довољне кадровске капацитете да спроведу оно што је њихова обавеза у области Енергетике. Овај закључак се односи на преко 80% локалних самоуправа.
И меродавне државне институције (министарства, агенције...) муку муче са недостатком квалификованих стручњака, што су признале и саме институције.
Дакле, у Србији је евидентан је недостак стручњака у области Енергетике, посебно лиценцираних инжењера.
Погодним мерама требало би хитно зауставити одлазак искусних стручњака у ублачеп (ову последњу реч читајте уназад).
Направити озбиљну реформу образовања на свим нивоима, од обданишта до докторских студија, ради стицања неопходних знања у области енергетике од малих ногу. Ово би се вишеструко исплатило.
Хитно формирати Национални центар (мрежу центара широм Србије) за обуку кадрова у локалним самоуправама. Ово треба посматрати као врло исплативу инвестицију, а не као трошак. Стручне кадрове у локалним самоуправама примати преко конкурса кроз ригорозне тестове. И ове кадрове адекватно наградити.
Створити неколико националних центара знања у Србији за трансфер напредних технологија у нашу привреду. Учесници у стварању ових центара требали би да буду: меродавне државне институције, факултети, институти, професионалне организације цивилног друштва...
ЛИТЕРАТУРА
Литература се наводи да би се читаоци овог извештаја шире упознали са проблемима са којима се Србија суочава у области Енергетике, као и са савременим достигнућима и истраживањима у овој области.
Линкови |
Даље » |